Jelenlegi hely

Amit a terhességi toxémiáról tudni kell

A terhességi toxémia olyan orvosi kifejezés, aminek nincs igazán magyar megfelelője. Fordíthatnánk terhességi mérgezéses állapotnak (a toxin mérget jelent), de ez nem terjedt el a hétköznapi gyakorlatban.

A kórkép a várandósság harmadik harmadában fordul elő. Három fő tünete van: magas vérnyomás, fehérjevizelés és ödéma (vizenyő). Ezek közül az ödémának a legkisebb a jelentősége, hiszen ez a legtöbb kismamánál – kisebb fokban – jelentkezik.

Miért veszélyes?

A magas vérnyomás a legveszélyesebb, hiszen rontja a lepény keringését, és az extrém vérnyomás-emelkedés eklampsziához (eszméletvesztéssel járó görcsrohamhoz) vezethet, mely nem csak a magzat, hanem az anya életét is veszélyezteti.

A nagyobb mértékű fehérjevizelés a vesék károsodására utal. A betegség gyakrabban fordul elő idősebb kismamáknál, többször szülteknél és elhízottaknál. Különösen veszélyeztetettek azok, akiknek várandósságuk előtt is magas volt a vérnyomásuk. A kórkép kezelésében a vérnyomáscsökkentőknek jut a legfontosabb szerep.

Ügyelni kell arra is, hogy a gyógyszeres kezelést a terhesgondozást végző orvos állítsa be, ugyanis a számtalan vérnyomáscsökkentő szer közül csak néhány alkalmazható várandósoknál. A kismama vérnyomását normális szinten kell tartani! Ezt hatékonyan segítheti a só- és fűszerszegény diéta. A folyadékbevitel túlzott megszorításának nincs jelentősége, ettől az ödéma nem ürül ki. Ismételten emelkedő vérnyomás esetén a kórházi felvétel indokolt. Itt több lehetőség van az optimális gyógyszeres kezelésre (intravénás, infúziós terápia), továbbá lehetőség van a magzat életműködésének folyamatos megfigyelésére, monitorizálására. Ha a magzat súlyos veszélyeztetettsége igazolódik, vagy a várandós nő vérnyomása a kezelés ellenére is jelentősen emelkedik, a terhesség befejezése — szinte kivétel nélkül császármetszés útján — szükségessé válik.

 

dr. Bárány János
szülész-nőgyógyász

 

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Ugrás az oldal tetejére