Jelenlegi hely

Családi Nap a Közösségi Mezőgazdálkodásról

Szeretnél jó minőségű friss, helyi zöldséghez-gyümölcshöz jutni egyenesen a termelőtől úgy, hogy egy közösséget építve segítsétek egymást? Ismerkedj meg Te is a közösségi mezőgazdálkodással a Tudatos Vásárlók családi napján! Előadásokkal, beszélgetésekkel, közösségi gazdaságok bemutatkozásával, magbörzével és színes családi programokkal várunk mindenkit február 18-án!

közösségi mezőgazdálkodás személyes együttműködés termelő és fogyasztó között, amelyben a gazdálkodással járó kockázatokat, felelősséget és a termést egy hosszú távú megállapodásban szabályozott módon közösen osztják meg.

A gyakorlatban ez a következőképpen néz ki: a gazda vállalja, hogy egész évben a közösség tagjainak termel, míg a vásárlók vállalják, hogy átalánydíjért cserébe átveszik a terményeket. „Részes rendszerek” esetében a gazda mindent szétoszt a tagok között, ami nála megterem. A terményeket (lehet zöldség, tojás, hús) jellemzően hetente ugyanabban az időben és helyen lehet átvenni, amíg a szezon tart.

Február végén ünnepeljük a közösségi mezőgazdálkodás nemzetközi napját. A Tudatos Vásárlók Egyesületénél idén is egy családi napon népszerűsítjük a közösségi mezőgazdálkodást, bemutatjuk azokat a gazdaságokat, akik várják az új tagokat. Azoknak pedig, akik már tagok egy ilyen gazdaságban, lehetőséget teremtünk a találkozásra és a tapasztalatcserére.

MIKOR?

2023 február 18-án, 12:30 és 18:00 óra között.

HOL?

CEU (Közép-európai Egyetem 5. ker. Budapest Nádor u. 15.

Kérjük, ha teheted, gyere tömegközlekedéssel. A helyszín 5-10 perc sétára van a 2-es villamostól, a Deák téri metró- és villamosmegállóktól.

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött, itt tudsz regisztrálni.

PROGRAM

A program első része szakmai érdeklődőknek szól, 15:00 h-tól pedig a  szeretettel várjuk a szélesebb közönséget, családokat.

Szakmai program gazdáknak, érdeklődő gazdáknak, közösségi mezőgazdálkodás koordinátoroknak

  • 12:30-13:45 Előadások
    • Tervezés a közösségi gazdaságokban
    • A közösségi mezőgazdálkodás aktuális kihívásai
  • 14:00-14:45 World Café (tervezés, közösségi gazdaság indítása, kihívások)

15:00 h-tól a programok az egyetem földszintjén kerülnek megrendezésre, és két helyszínen futnak majd párhuzamosan:

Aula – közösségi tér

  • 15:00-18:00 Hazai közösségi gazdaságok bemutatkozása
  • Akikkel személyesen is találkozhattok: Szanadaszögi Ökokertészet, Terápiáskert, Biokert Szigetmonostor, Birs Közösség, Pallagvölgyi Biokert, Táncoskert, MagosVölgy, Tápiódoboz , Ezerjó Farm és Vendégház, Dunaszigeti Zöldségközösség, ZöldAlmárium 
  • 15:00 – 17:30 Ismerd meg a gazdát! – nyomozós játék felnőtteknek
  • 15:00 – 17:00 Tanácsadás érdeklődő gazdáknak tapasztalt közösségi gazdától
  • 15:00 – 18:00 Magcsere a Magház szervezésében
  • 15:00 -17:00 Vidd magaddal! kreatívkodás felnőtteknek és gyerekeknek
  • Hozz magaddal üres mini befőttes üveget.
  • fűszersó készítés
  • téli teakeverék készítés
  • 15:00 – 17:30 Kreatív gyerekprogramok
  • A Messzelátó Egyesület foglalkozásán kikelő maglabdákat, érméket készíthettek majd papírhulladékból. Ezeket növényi festékkel meg is festhetitek, ajándéknak is kitűnő, és elültetve virágok és fűszernövények kelnek majd ki belőlük.
  • Huzián Zsófi a Meseszín Műhelytől a kisebbeket várja majd. Zsófi segítségével saját hozott pólót, vászonszütyőt is festhetsz, stenclizhetsz. Mi is készülünk stenclizhető vászonzsákkal, amelyek a regisztrációnál megvásárolhatók, ezzel is támogatod a rendezvényünket.
  • Inspirál cirkuszközpont foglalkozásán a zsonglőrködést próbálhatják ki kicsit és nagyok különböző eszközökkel pl. virágbot, diaboló, tányér.
  • 17:45 Tombola a nyomozós játékban résztvevőknek

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött, itt tudsz regisztrálni!

Előadó

  • 15:30-16:00 Őry Barna – A 3 órás kert: Így termeld meg saját zöldségeidet heti 3 órában
  • 16:00-16:45 Szezonális táplálkozás egészségesen, közvetlenül a gazdától  kerekasztal beszélgetés Dr. Lengyel Boglárka gyerekorvossal,  Dr. Király Ágnessel a FerMentor Blog és Műhelytől, (harmadik beszélgetőtárs még szervezés alatt)
  • 16:45- 17:30 Egészséges ősgabonák a tányérunkon  Kerekasztal beszélgetés az ősgabonákról Dr. Szira Fruzsinával az ÖMKI vezető kutatójával, Fülöp Ádámmal a Pipacs Pékség alapítójával és Szabó Adrienn, dietetikussal, a Magyar Superfood könyv szerzőjével

​ÉTKEZÉS

A büfét batyus alapon szervezzük, így arra kérünk, hogy hozz valami finomságot magaddal. A hulladékmentesség jegyében kérjük, hozz magaddal bögrét és tányért is. Mi készülünk majd teával és kávéval az eseményre.

TÁMOGATÓ JEGY

Az eseményen való részvétel ingyenes, de mivel nagyon hasznos tudást nyújt a témában, és izgalmas programot az egész családnak, arra kérünk, ha megteheted, támogasd munkánkat adománnyal, melynek javasolt összege 2.000 Ft, vagy 3.000 Ft vagy 5.000 Ft. Ezt a helyszínen tudjátok majd befizetni. A befolyt adományt közösségi mezőgazdálkodás programunk finanszírozására használjuk fel.

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött, itt tudsz regisztrálni!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Ugrás az oldal tetejére