Jelenlegi hely

Mi az a TORCH szűrés, és miért érdemes elvégeztetni?

A TORCH olyan fertőzések nevének kezdőbetűiből álló betűszó, amelyek a magzatra veszélyt jelenthetnek, amennyiben az anya nem védett még. Ezek azok a fertőzések, amelyeken a lakosság nagy többsége már gyerekkorában átesett, így szervezete felismeri később a betolakodót és ellenanyagokat termel, ezáltal megvédve a magzatot is.

Azoknak az anyáknak a magzatai, akik nem védettek e fertőzésekkel szemben, veszélynek vannak kitéve, ha az anyuka nem elég körültekintő a terhessége során. Különösen azért, mert a felnőttkori fertőzések sokszor nagyon enyhe tünetekkel járnak, így nem is biztos, hogy fény derül a fertőzésre, amely azonban károsíthatja a magzatot vagy vetélést okozhat. Ezért érdemes tudatában lenni annak, hogy a várandós anyuka védett-e, és ha nem, milyen óvintézkedéseket érdemes megtennie.

A TORCH tehát a toxoplasma, rubeola, citomegalovírus, herpes fertőzések kezdőbetűiből áll.

A toxoplasmosist egy parazita okozza. A terhesség alatt megkapott fertőzés a méhlepényen átjutva vetélést vagy súlyos születési rendellenességek kialakulását okozhatja. A fertőzés forrásai lehetnek: nem kellően átsütött, vagy nyers hús (vigyázni kell a csak füstölt húsokkal is), a nyers kecsketej, a macska ürüléke, illetve az ezzel szennyezett zöldség, gyümölcs (földdel érintkező). A házi kedvencek almát ne a kismama takarítsa, és váljon a „kézmosás rabjává”. Csak kesztyűben kertészkedjen. A kismamának el kell felejtenie 9 hónapra a nyers tojást, a lágy és a penészes sajtokat (tiramisut) is.

A rubeola vagy más néven rózsahimlő a fertőző gyermekbetegségek közé tartozik. Magyarországon gyermekkori kötelező védőoltás van ellene 1989 óta. A várandósság első 4 hónapjában zajló rubeolafertőzés súlyos, halmozott fejlődési rendellenességeket okoz. Veszélyeztetett kismamáknak kerülniük kell a gyermekközösségeket, ahol a megfertőződés kockázata magasabb.

A kismama citomegalovírus-fertőzése a terhesség alatt vagy a szoptatás ideje alatt terjedhet át a magzatra, csecsemőre.

A herpesz vírusnak 2 típusát kell megemlíteni, az 1-es típust (ajak herpeszt), amelyet az emberek többsége hordoz, és a 2-es típust (ami a nemi szerveket érinti) ami csak 20 – 30 %-ban fordul elő. Veszélyeztetett kismamáknak különösen figyelniük kell, nehogy terhesség alatt fertőződjenek meg. Javasolt ez esetben a szexuális partner ellenőrzése is.

 

Szerző: M. Marianna - Kecskemétimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.
Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Tudtátok, hogy június 13. a Magyar Feltalálók Napja? Ezen a napon tisztelgünk a magyar találékonyság és kreativitás előtt, hiszen hazánk számtalan zseniális feltalálót adott a világnak. Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudósunk ezen a napon jegyeztette be a C-vitamin felfedezését, ezért emlékezünk meg évről évre a magyar találmányok és ötletek világáról. Ez egy szuper alkalom arra, hogy otthon ti is egy kicsit feltalálók lehessetek!
Ugrás az oldal tetejére