Jelenlegi hely

Atipikus munkavégzés

Kisgyermek(ek) mellett sokan vágyunk kötetlenebb, rugalmas, a családi élettel és az anyai teendőkkel jobban összehangolható, un. atipikus foglalkoztatásra… Lássuk, hogy milyen lehetőségeket biztosít számunkra a Munka Törvénykönyve:

ATIPIKUS MUNKAVÉGZÉS

Hagyományostól eltérő, rugalmas foglalkoztatás

Részmunkaidős foglalkoztatás

A teljes napi munkaidőnél rövidebb napi munkaidőben (jellemzően napi 4, vagy 6 órában) történő foglalkoztatás, időarányos fizetésért. A munkáltató a munkavállaló kérésére a gyermek hároméves koráig köteles a munkaszerződést részmunkaidőre módosítani. Hátrányok: alacsony bér; ha a részmunkaidős bér nem éri el a minimálbér összegét, kevesebb lesz a nyugdíj (de a szolgálati időbe beszámít).

Távmunka

Elsősorban a számítógéppel végezhető munkáknál (pl. grafikai, adatbeviteli, fordítási munkák) merül fel. A munkavállaló a munkáltató székhelyétől, telephelyétől elkülönült helyen, információtechnológiai és informatikai eszközzel végzi munkáját és a munkavégzés eredményét elektronikusan továbbítja a munkáltatónak.

Munkakör megosztás

(Jog sharing)

Két vagy több munkavállaló együtt tölt be egy munkakört úgy, hogy maguk döntenek arról, mikor melyikük dolgozik (pl. heti váltásban, vagy heti 2,5-2-5 napot stb.). A munkáltató számára az a fontos, hogy valamelyikük mindig ott legyen munkaidőben, és munkavégzésre rendelkezésre álljon.

 

Például, két kisgyermekes szülő együtt tölt be egy munkakört, és annak figyelembe vételével járnak dolgozni, hogy ki hogyan tudja megszervezni a gyermek felügyeletét.

Bedolgozói munkaviszony

Olyan önállóan végezhető munkára lehet létesíteni, amelyre a teljesítménykövetelmény valamilyen mennyiségi vagy minőségi mutató segítségével meghatározható. A bedolgozó teljesítménye után kap bért.

Több munkáltató által létesített munkaviszony

Több munkáltató és egy munkavállaló a munkaszerződésben egy munkakörbe tartozó feladatok ellátásában állapodhatnak meg.

Munkavégzés behívás alapján

A munkavállaló akkor köteles munkát végezni, ha ellátandó feladat merül fel. A munkavállaló egy bizonyos maximális munkaidőben (ez legfeljebb napi 6 óra lehet) munkavégzésre rendelkezésre áll, de munkát csak a munkáltató kérése, “behívása” alapján végez. A munkáltatónak a munkavégzés időpontját legalább három nappal előre kell közölnie a munkavállalóval.

Bővebb információ:

2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről

(192. § - 203. §)

Közelebb a távmunkához c. könyv

 

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.
Ugrás az oldal tetejére