Jelenlegi hely

Szervezzünk szülinapi zsúrt! – Tippek a sikeres lebonyolításhoz

A gyerekek izgatottan várják a nagy napot, de a szülőknek a szülinapszervezés sokszor kihívást jelent. Egy-két bevált tippel, rugalmas hozzáállással már az készülődés is vidám lehet, főleg, ha a kis ünnepeltet is bevonjuk.

Néhány ötletet adunk az előkészületekhez és a megvalósításhoz.

Kezdjük az elején

Mielőtt ötletelni kezdenénk, tisztázzunk néhány alapvető kérdést néhány héttel korábban, mert így megkönnyíthetjük a dolgunkat:

  • Otthon rendezzük a bulit vagy máshol?
  • Hány gyereket hívunk meg?
  • Szülők is jöhetnek?
  • Mennyi időt és pénzt szánunk rá?

Bevált szabályok, amiket érdemes megfogadni

  • Ahány éves, annyi meghívott. Ez a módszer általában működik. Fontos, hogy hagyjuk a gyereket eldönteni, kit szeretne meghívni, kivel szeret játszani.
  • Legyen segítségünk, ha magunk szervezzük a bulit! Megkérhetünk egy-két szülőtársat vagy a nagymamát is, hogy segítsen a háttérmunkában.
  • Egyeztessük mindenkivel az időpontot, lehetőleg 4 héttel korábban. Várhatóan néhányan le fogják mondani.
  • Küldjük el a meghívókat. E-mailben is küldhetjük, de a legeredetibb a saját készítésű, személyesen átadott meghívó.
  • A meghívón kérjünk a szülőktől telefonon visszajelzést. Kérdezzük meg azt is, hogy nem allergiás-e valamire a gyermek, s a meghívón ne csak a kezdő, hanem a záró időpont is legyen rajta.
  • Az időpont legyen kora délután, hétvégén, de ne ünnepek alatt, hosszú hétvégén, ovis, sulis rendezvénnyel egy időben vagy akkor, amikor más szervez bulit.
  • Csináljunk forgatókönyvet, de legyünk rugalmasak, és kellő humorral kezeljük a felmerülő problémákat.
  • Legyen meg minden szülő telefonszáma, ill. tartsunk készenlétben egy elsősegélydobozt a zsúr idejére.
  • Készüljünk filmmel, arra az esetre, ha a buli elhúzódna vagy egy-két gyerekért csak későn jönnek.

Hol tartsuk a bulit?

Külső helyszínen, de mi szervezzük

Megfelelő időjárási viszonyok mellett rendezhetünk pikniket a parkban, erdőben. Budapesten sok szép hely van: Margitsziget, Gellért-hegy, Normafa. Vigyünk plédet, piknikkosarat, készüljünk szabadtéri játékokkal. Játszóterek, csúszdaparkok is előnyösek. A közeli művelődési házakban is érdemes körülnézni, vagy ahol rendeznek gyerekfoglalkozásokat.

Otthon

Ha van kertünk és az idő is szép, akkor a legkényelmesebb otthon tartani a zsúrt és persze ez a legolcsóbb megoldás is. Kisebb gyerekekkel leginkább ez a célszerű. Ha nincs kertünk, a lakásban is nagyon vidám szülinapot lehet rendezni, csak figyeljünk a korlátokra, ne hívjunk 10-12 gyereket és ne rendezzünk fogócskát. Profi zsúrszervezőket is megbízhatunk, akik mindent megszerveznek helyettünk. Ez drágább, de egyszerűbb megoldás.

Program, játék

Gondoljuk először is végig, mi legyen a sorrend a programban: mikor jöjjön a születésnapi torta, ajándékbontás, mikor esznek és játszanak a gyerekek.

Szórakoztató játékok:

  • Sokszemélyes társasjátékok - Activity, Twister
  • Kézműveskedés - csináljunk papírból álarcot, koronát, csákót, jelmezt
  • Kalandos kincskeresés, szobros játék, találós kérdés, logikai játék, kvíz
  • Mozisarok – filmnéző kuckó rövid rajzfilmekkel, adhatunk pattogatott kukoricát papírtölcsérben, hozzá szívószálas pohárban üdítőt.
  • Ha egy-egy műsorszám belefér a keretbe, hívhatunk bohócot, bűvészt, arcfestőt vagy bábjátékosokat.

Díszítés

A lufit nagyon szeretik la gyerekek, sok legyen belőle. Üdvözlőfeliratot is kitehetünk, gyárthatunk a gyerekekkel papírgirlandot, akaszthatunk fel lampionokat, oszthatunk papírkalapokat, de minden legyen nagyon színes. Tegyük egyedivé az evőszközöket, poharakat! Használjunk papír- vagy műanyag poharakat és evőszközt, s írjuk rá a gyerekek nevét, vagy rajzoljuk fel az ovisok jelét.

Tematikus szülinap

Válasszatok tematikát, ami köré épül a szülinap. Milyenre vágyik az ünnepelt? Kedvenc meséje, hercegnős, kalózos, szuperhősös, dzsungeles, varázslós vagy detektíves?

Témába vágó dekoráció, játékok, jelmezek lehetnek, pl.: hercegnős: papírkoronák, rózsaszín italok (málnaszörp) és süti (cukormáz), eper, gyöngyök, papírcsipke minták, hercegnős szalvéta, kalózos: a kapitány hordhat a fél szemény fedőt. Adjunk mindenkinek papírcsákót, tegyünk aranypénzeket csokiból egy kincsesládába (fadobozkába).

Hogyan óvjuk a gyerekeket és a lakást?

  • Ne használjuk az egész lakást vagy házat, jelöljünk ki egy helységet!
  • Pakoljunk el mindent, ami törékeny, drága, veszélyes vagy szúrós.
  • Használjunk papírtányért, papírpoharat, műanyag evőeszközt, dobozos üdítőt.
  • A háziállatokat helyezzük biztonságba.
  • Ha mozdítható a zőnyeg, inkább szedjük fel.

Adjunk mi is ajándékot!

Ha a vendég gyerekeknek ajándékot adunk távozáskor, az legyen apróság: édesség, lufi, szappanbuborék fújó, rágógumi, matrica, nyalóka, bonbon, gumicukor. A maradék aprósütit osszuk szét a vendégek között színes papírzacskókban. Ajándék lehet az is, amit a zsúr alatt kézműves program keretében készítünk, pl. festett virágcserép. Ha kézműves vagy tematikus szülinapot tartunk, mindenki hazaviheti, amit alkotott, vagy akár a kellékeket (papírkorona, csokipénz).

Fotózzunk, filmezzünk! Ezek a legszebb emlékek nekünk és a gyerekeknek is. A fényképekből a zsúr után a résztvevőknek ne feledjük el elküldeni a legjobbakat emlékül.

Jó szórakozást! :-)

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére