Jelenlegi hely

7+1 tipp a hatékony tanuláshoz

Összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot és technikát, ami hatékonyabbá és könnyebbé teszi az otthoni tanulást.

Pozitív hozzáállás

Jó kedvvel kezdj a munkához! Próbáld meg szeretni a tanulást. Ne elkerülendő kudarcokra, hanem elérendő sikerekre gondolj.

A pozitív hozzáállással megsokszorozhatod tanulásod hatékonyságát, és örömet lelhetsz abban a tevékenységben, amely napjaid legnagyobb részét kitölti.

Oszd be az időt és tervezz!

A hatékony tanulás időigényes munka. Fontos, hogy napjaid ne esetlegesen, véletlenszerűen alakuljanak. Oszd be az időt és tervezd meg a tanulást akár több napra előre. Először mérd fel, milyen feladataid vannak, majd készíts napirendet.

Az otthoni tanulást is szakítsd meg kisebb szünetekkel. 30-40 perc koncentrált munka után például tarts 10 perc szünetet. A jó időbeosztás révén eredményesebb leszel a tanulásban és játékra, hobbira vagy pihenésre is több időd marad.

Rendszeresség – Tartsd formában magad!

Ha komolyan sportolsz vagy zenélsz, tudod, hogy az edzés és a gyakorlás esetében elengedhetetlen a rendszeresség. Éppen így van ez a tanulással is. Igyekezz mindennap, minden egyes órára felkészülni, hogy „formában tartsd” magad és elkerüld az erődet meghaladó tanulnivaló felhalmozódását.

A nagyobb anyagrészek ismétlését se hagyd az utolsó pillanatra, hanem oszd fel kisebb egységekre és haladj lépésről lépésre.

Aktívan figyelj az órán!

Az órákon odafigyelve, aktívan vegyél részt. Készítsd jól használható, áttekinthető jegyzetet. (Jegyzetelés közben az információ átalakítása, leírása segíti, hogy megjegyezd a lényeges dolgokat.)

Kövesd az óra gondolatmenetét, figyelj oda, hogy mit hangsúlyoz ki a tanár. Ha van rá alkalmad, szólj hozzá vagy tegyél fel kérdéseket. Így a tanagyag jelentős részét már az iskolában megjegyezheted, és otthon nem kell mindent elölről kezdened.

Sikerek és kudarcok kezelése

Tűzz ki magad elé reális célokat. A hosszú távú célokat bontsd fel kisebb részcélokra, és mindig a következő lépésre koncentrálj. Vedd észre apróbb sikereidet és meríts belőlük erőt és lelkesedést a következő lépés megtételéhez. Ne engedd, hogy a kudarcok elvegyék a kedvedet.

Természetes dolog, hogy nem sikerül mindig minden. Nem segít, inkább hátráltat, ha a kudarcaidért másokat teszel felelőssé vagy a körülményeket okolod. A lehetséges okok között mindig azt keresd, amin te magad változtathatsz.

Ne válogass!

Ne válogass a tantárgyak között. Ne csak a kedvenc vagy a továbbtanulás szempontjából kiemelt tárgyakkal foglalkozz, hanem éppúgy érezd kötelességednek a többi tantárgy tanulását is. Még az érdeklődési körödtől legtávolabb eső területen is keresd azt, ami gazdagabbá, teljesebbé tehet.

Kalandozás helyett koncentrálj!

Teremts magadnak alkalmas tanulási környezetet, ami csendes és kényelmes. Kapcsolj ki minden zavaró dolgot a környezetedben, pl. a telefont, TV-t. Lehetőleg ne foglalkozz a tanulás mellett egyszerre több dologgal (zenehallgatás, mobilozás, számítógép), hiszen így kevésbé hatékony, amit csinálsz, rabolja az idődet és el is fáradsz tőle.

Ha online feladataid vannak, akkor próbálj koncentrálni azokra, ne engedj az interneten való kalandozás csábításának.

+1 Ismerd meg, hogy melyik tanulási típus áll közel hozzád (vizuális, auditív, szóbeli, mozgásos, logikai, önálló vagy szociális)

Felhasznált forrás: Piarista diáknaptár 2021

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.
Nézzünk hóemberes filmeket!

Nézzünk hóemberes filmeket!

Tudtad, hogy január 18-án ünnepeltük a hóemberek világnapját? Ugyan igazi hó nem nagyon esett még idén, így elmaradt a hóemberépítés is, bekuckózni viszont ér. Remek választás olyan filmeket nézni, amelyek a hóemberekhez, a télhez és a téli csodákhoz kapcsolódnak.
Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

A gyermekkori ekcéma, más néven atópiás dermatitisz, az egyik leggyakoribb bőrbetegség, amely már csecsemőkorban megjelenhet. Bár nem fertőző, a viszkető, száraz és gyulladt bőr jelentős kellemetlenséget okozhat a gyermekeknek és szüleiknek egyaránt. Az ekcéma hátterében genetikai és környezeti tényezők állhatnak, de megfelelő ápolással és életmódbeli változtatásokkal jól kezelhető.
Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Véget ért a tanév első fele, és már a szülők is kézhez kapták gyermekeik félévi értesítőjét az elért osztályzatokról. De mit tehetsz szülőként, ha a jegyek nem felelnek meg az elvárásaidnak? Hogyan támogathatod gyermekedet abban, hogy önbizalma és tanulási kedve kitartson a tanév hátralévő részében?
Ugrás az oldal tetejére