Jelenlegi hely

A gyermeki hiperaktivitás és étrend

Ma reggel hallgattam a Class Fm riportját Tóth Gábor élelmezésipari mérnökkel. Rengeteg témát felvetett, de most csak az egyiket ragadnám ki, mert nagyon elgondolkodtatott, amit mondott, és nem először találkozom ezzel a témával: a hiperaktivitás és étrend összefüggései

Nagyon sok kutatás foglalkozott az elmúlt években azzal, hogy a gyermeknél növekvő számban regisztrált hiperaktivitás összefügg-e az étrenddel. "A nyugati táplálkozással nem csupán az a probléma, hogy több ezer mesterséges adalékanyagot tartalmaz, hanem pl. a gyorsan felszívódó szénhidrátok a napi tápanyagfelvétel 50-70%-át képviselik. A korábban idézett vizsgálatok azt mutatják, hogy a cukor önmagában is káros hatású az idegrendszeri működések szempontjából. Ez háttérbe szorítja a zöldségek, gyümölcsök és a fehérje fogyasztását, s ezek hiányában mikrotápanyag hiányok lépnek fel. Ismételten kimutatták pl. hogy hiperaktív gyerekek cink-, vas- és magnéziumhiányosak (Sinn, 2008). Közismert probléma az is, hogy az omega-3 hiányzik a táplálékból, ami az agyműködés zavarához vezet." - írja Szendi Gábor Hiperaktivitás és táplálkozás c. cikkében.

hirek-bortonben-vagy-korhazban-kot-ki-a-hiperaktiv-gyerekek-egy-resze.jpg

Nem tudom emlékeztek-e, még évekkel ezelőtt hírt adtak a Perth-i Telethon Intézet kutatásáról, mely kimutatta, hogy serdülök esetén kapcsolat van a nyugati típusú étrend és a figyelemhiányos-hiperaktív zavar között. 1800 serdülő étrendjének vizsgálata során megállapították, hogy a nyugati típusú étkezési mintázat mintegy kétszeresére növeli a figyelemhiányos-hiperaktív zavar kockázatát. "Az "egészséges" mintázat friss zöldségekben és gyümölcsökben gazdag étrendet jelent, teljes kiőrlésű gabonával, és halakkal, magas omega-3 zsírsavtartalommal, rosttal és folsavval. A "nyugati" típus jellemzője ugyanakkor a tartósítószer, a kémiai kezelés, a fagyasztás, a sok vörös hús, az édesség, a magas, főként telített zsírtartalom, a finomított cukor és a sok só volt. Pontosan ez utóbbi jellemzők mellett találták a betegség nagyobb arányát." (Forrás: Betegszoba A hiperaktivitás összefügg az étrenddel? c. cikke)

Ahogy a riportban Sebestyén Balázs említette, az egyik kutatásban a hiperaktív gyerekek étrendjét megváltoztatták, egészségesre cserélték, és a gyermek, aki előtte rohangált, és kezelhetetlen volt, nyugodtabb lett, és végre le tudott ülni valami mellé. Persze erre Vadon Jani megjegyezte, hogy biztos azért, mert ezek a gyerekek apátiába estek a csokimegvonás miatt, amin jót nevettem, de mikor Tóth Gábor is elmondta az érveit, és beszélt arról, hogy az adalékanyagok, mesterséges színezékek, cukros dolgok milyen hatással lehetnek a szervezetre, és ez hogy is működik, akkor elgondolkodtam. Mindenki megjegyzi, hogy a mi picurunk milyen nyugodt, milyen kiegyensúlyozott, tudom, hogy ez tulajdonság is, és sokat jelent a család meg a környezet, de azért csak eszembe jutott, hogy a mi kicsink nem iszik szénsavas, cukros vagy mesterséges édesítőszerrel ízesített üdítőket, nem eszik csokit, cukros dolgokat, adalékanyaggal, mesterséges színezékkel stb. készült ételeket.

Eszembe jutott, hogy milyen sok anyuka panaszkodik arra, hogy a (két-három éves) gyereke csak nutellás palacsintát hajlandó ebédre vagy vacsorára enni, és ilyenkor én mindig gondolkodóba esem, hogy ha nem derül ki a kicsi ételérzékenysége, vajon mikor adtam volna neki először bolti, cukros mogyorókrémet...

Most jutott eszembe az is, hogy Apa mindig rájön, ha vacsorára a gyereknek adtam egy kis gyümölcsöt a fruktóz visszavezetés szakasza miatt, mert olyankor teljesen felpörög és sikongat. A picurka viselkedésén ilyenkor jót mosolygunk Apával, de ha ez a magatartás állandósulna, biztos mást gondolnánk.

Sokan rácsodálkoznak a picurra, hogyan tud ennyi idősen ilyen hosszan egy feladatra koncentrálni, egy játékkal foglalkozni, vagy csak olvasgatni Anyával/Apával fél órán keresztül hosszú meséket. Lehet, hogy semmi köze az étrendhez, de a hallott beszélgetés alapján mégis az az érzésem, hogy ez is közre játszhat az ő nyugodt természetében.

 

Forrás: babykitchen.blog.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
Ugrás az oldal tetejére