Jelenlegi hely

Szoptatás császármetszés után

Gyakran találkozom azzal a megállapítással, hogy „Császárosként nem tudtam szoptatni, fel is adtam hamar”. Ügyfeleim, ismerőseim meglepődnek, amikor azt válaszolom: „Az én két gyermekem is császármetszéssel jött a világra, az egyiküknél 18 hónapig voltam anyatejleadó!” Egyszóval: a császármetszés nem akadálya a szoptatásnak!

Mi lehet tehát az oka, hogy sok császármetszéssel szült kismama nehezen vagy egyáltalán nem „tud” szoptatni?

Alapvetően kijelenthetjük, hogy a tejtermelődés NEM függ össze a szülés módjával. A gond a nem megfelelő információ (anya és ellátás részéről) és a szoptatós anyákhoz való hozzáállásban keresendő. A frissen szült édesanyáknak pedig nélkülözhetetlen a szakszerű és támogató segítség.

A tejtermelődés megindulása

Az, hogy egy anyának megindul-e a tejtermelődése vagy sem, nem függ össze azzal, hogy a baba  hüvelyi úton vagy császármetszéssel jön a világra. A méhlepény leválásával mindenképpen megindul a tejtermelés (még a halva születendő gyermekek esetén is). A méhlepény leválásával a test hormonális „utasítást” kap a tejtermelődésre, ami a várandósság alatt gátolva volt – tehát a tejbelövés ugyanúgy megtörténik a császáros szülést követően 30-72 órán belül. Tehát az, hogy egyes esetekben elmaradt a vajúdás vagy a kitolás szakasza, egyáltalán nem befolyásolja az anya tejtermelődését.

Mik lehetnek a valódi okok a szoptatás nehézségében?
  1. Gyógyszer az újszülött szervezetében

A műtét során az anya szervezetébe kerülő gyógyszerek egy része átjut a születendő magzat szervezetébe is. A császármetszéssel születő babák állapota ennél fogva különböznek némiképp a hüvelyi úton születendőknél. Szervezetükben nyugtató, érzéstelenítő, fájdalomcsillapító található – ezért ők aluszékonyabbak, aktivitásuk kisebb. A mellre tapadást ez erősen befolyásolja, ritkábban szopnak – emiatt a mell nem kap elég ingert a tejtermelésre, ami jobban kitolja a tej belövellését.

  1. Az aranyóra hiánya

Normál esetben a baba születése után azonnal az anya mellkására, mellére kerül, ahol halkabban ugyan, de hallja édesanyja szívverését, érzi illatát, kúszva elindul a mellekhez. A korai kötődés kialakul, a baba biztonságban érzi magát.
Császármetszésnél ez a fizikai korlátok miatt elmarad.

Jó, ha a kórházban az aranyórát a baba az apával töltheti a bőrkontaktus megteremtésével a szükséges vizsgálatok elvégzését követően. Sajnos azonban az az általános tapasztalat (a saját is…), hogy a császármetszések nagy részénél ezt a lehetőséget fel sem ajánlják a szülőknek.

  1. Szeparáció

Magyarországon a legelterjedtebb, hogy az anya lábadozás idejére a baba nem kerül egy szobába az anyával – ez a több órától kezdve akár napokat is jelenthet. Az első napokban így nehezebb az összeszokás, a baba nem jut hozzá az értékes előtejhez, az anyának nincs lehetősége megtanulni a baba éhségre utaló jelzéseit, ráadásul a női test nem kapja mg a kellő ingert a baba részéről a tej megindulásához. Gyakran az is előfordul, hogy a szülést követően az elavult kórházi protokoll miatt akár 6-12 óra is eltelhet anélkül, hogy a baba mellre kerülhetne. A hosszúra nyúlt szeparáció pedig hátráltatja az anyatej belövellését.

Sajnos a legtöbb kórházban a személyzet megkezdi a korai hozzátáplálást, ami aláássa a szoptatás kialakulását. A babák hozzászoknak a cumisüvegből való tápláláshoz, így lehetősége sincs megtanulnia kezdetektől a mellből való evés technikájához.

 

  1. Az anya fizikai korlátai

Lássuk be: a császármetszés egy nagy hasi műtét, ami fizikálisan megviseli az anyát. A műtétet követően kb. fél napig a fejét sem emelheti fel, a mozgásában pedig több napig erősen korlátozva van, néha még a mosdóba való eljutás is komoly gondot okozhat. A lelki támogatáson túl ilyenkor az anyának fizikális segítségre is szüksége van – ami valljuk be, a jelenlegi kórházi személyzet leterheltsége mellett nem mindig valósul meg. A műtétet követően a mell ödémás lehet, aminek következtében sérülékeny lesz a mellbimbó.

 

  1. Kellő támogatás és szakember hiánya

A sok probléma elkerülhető lenne, ha a kórházakban kellő számú, támogató, segítő venné/vehetné körül a kismamákat. De sajnos a valóság az, hogy kevés, sokszor túlterhelt,  adminisztrációval is küszködő csecsemőgondozók és szülésznők próbálnak erejükön felül segíteni a kismamáknak.

Ezen segítségek egy része már azzal orvosolható lehetnének, ha a szülést követően az anyukák együtt lehetnének a családjukkal, akik fizikálisan is segíthetnek az anyukáknak. Irigykedve néztem és nézem magam is az amerikai filmeket, ahol az anyukát egy szobában veszi körül a családja és segít neki. Ehelyett nálunk üvegen keresztül mutathatják meg a babákat, az anyának pedig friss műtöttként ki kell gyalogolnia a folyosóra a családhoz. Eközben az anyuka önmagát sem tudja ellátni.

Példa: Szombathelyen korábban egy rövid ideig lehetőség volt térítés ellenében, de nagyon korlátozott számban un. VIP szoba igénybe vételére, ahová a család is bemehetett, segíthetett az étkezésben, fürdésben. Ez a lehetőség agyszerű volt a nagyobb testvéreknek is, együtt lehettek az anyával, új testvérükkel. Az anya fizikálisan és lelkileg is támogatva volt a családja által. A kórház szülészeti részlegét átépítették, ezek a szobák megszűntek…

 

Támogassuk az anyát a fejésben!

Ha a baba vagy az anya nincs olyan állapotban, hogy együtt legyenek, akkor az anyát átmenetileg a fejésben kell támogatni (akár a szülést követő 6 órán belül). Fontos, hogy megtanulja azt helyesen kivitelezni, és hogy minél korábban elkezdje – több kórház már biztosít ehhez eszközt is, de a kézi fejés is tökéletes. Hangsúlyozom: a cél nem a folyamatos fejés, hanem annak átmeneti segítése a tejtermelődés beindulásában és fenntartásában. Fontos, hogy a lefejt anyatej eljusson a babához és azt kis adagokat fecskendőből, kanállal vagy pohárból odaadják/odaadd a babának, megelőzendő az ún. cumizavart, cumisüveghez szokást.

 A császármetszéssel szült édesanyáknak sem kell késői tejbelövelléstől vagy elégtelen tejtermeléstől tartaniuk. Ehhez fontos, hogy megfelelő támogatással, minél korábban elkezdjék a gyakori szoptatást.

Gyakorlatban sajnos számos olyan kismamával találkozom, akik szoptatás helyett a géppel való fejést választják, mert nem küzdöttek meg kellőképpen a szoptatási rítus kialakításában. Gyakran viszont azzal szembesülök (babakellék kölcsönzőt üzemeltetünk), hogy ismeretlenül is nekem telefonálnak és tanácsot kérnek az anyukák szoptatási nehézségekben. Nagy öröm, amikor 1-2 hét múlva arról adnak hírt, hogy nem csak hogy szoptatni tudnak már, hanem felesleges tejük is van.

Környezet negatív véleménye

Minden császármetszéssel szülő nőnek szembe kell néznie sok-sok negatív tekintettel, véleménnyel, megszólással, ami sajnos lassan kopik ki az emberekből. Maguk is sokszor kudarcként élik meg a műtétet, a lekicsinylő és becsmérlő megjegyzések még jobban aláássák önbizalmukat. „Nem tudtad megszülni sem, ne csodálkozza, ha szoptatni sem tudod” – ennél rosszabb vigasztalást nem is mondhatnánk.

Kulcsszó: KITARTÁS

Igen, császármetszést követően még 18 hónapig adtam le anyatejet. Gyakran mondom az anyukáknak: Ne add fel! Igen, lehetnek nehézségek, amiket nem kikerülni kell, hanem szembenézni és megoldani őket. Tudjuk, hogy vannak hibák a rendszerben – ezek nagy részét nem tudjuk mi megoldani, de pozitív hozzáállással, kellő kitartással a legjobbakat tudjuk belőle kihozni. Nem a magunk kényelméért, hanem gyermekünk egészségéért és egészséges fejlődéséért.

A szoptatással kapcsolatos problémákat, nehézségeket természetesen a kórházból hazakerülve is van még mód orvosolni, javítani. Ez sokszor hosszú és türelmet igénylő személyre szabott feladat, amelyhez érdemes védőnői vagy szoptatási tanácsadó (IBCLC) segítségét kérni.

 

Vizaverné Horváth Zsófia
2 kislány anyukája, egészségfejlesztő
Manóvár Kölcsönző üzemeltetője

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére