Jelenlegi hely

Csak egy kis farsangi hapci

"Csupán kicsit folyik az orra, nyugodtan mehet bölcsibe/oviba" - ismerős?

A reklámokból (is) tudjuk, hogy legalább 200 féle vírus okozza az őszi-téli időszak kellemetlen tüneteit, amit köznapian megfázásnak nevezünk. Meghűlés is lehet az alapja, de sokkal gyakrabb a cseppfertőzés útján a légutakba került kórokozók miatt kialakult vizes, orrdugulós, tüsszögős együttes.

Az első jelek

Orrhangon beszél, szörcsög, tüsszög a gyerekünk, a nyálkahártya duzzanata miatt  nem kap levegőt, nem tud elaludni, átaludni.

Ilyenkor a váladék megfelelő kifújása/kiszívása a legfontosabb, mert ezzel megelőzhetjük a tartalom besűrűsödését, és a szövődmények kialakulását, mint pl. fülkürt hurut, középfül-, illetve idővel arcüreggyulladás, légcső-, és hörghurut.

Mindennapos kérdés: mikor kell/szabad szívni a csecsemő, kisgyerek orrát?

Sok féle válasz olvasható erről a neten, de gondoljunk bele egy pillanatra: hányszor fújunk orrot, amikor mi vagyunk „megfázva”? Így már adja magát: ahányszor tele van, nem kap levegőt, zavarja az evésben, alvásban a szegény dáthást.

Otthoni praktikák

  • sós vizes orrmosás,
  • Salvus vizes orrspray,
  • Nasopax/ Nasivin (orrszívás/fújás után),
  • száraz meleg,
  • megfelelő folyadék pótlás,
  • lámpázás (infra vagy Bioptron),
  • illóolajos légzéstisztító balzsamok biztosíthatják a légutak átjárhatóságát,
  • Citromot ne forró teába tegyünk, mert a C-vitamin hőérzékeny!
  • Ne feletkezzünk meg a rendszeres és alapos kézmosásról, gyakori szellőztetésről!

Népi gyógymódok 

  • Kakukkfüves, illetve mentolos fürdő (ellenőrizzük a ráírt korhatárt!),
  • fokhagyma, gyömbér(tea), méz (szintén kortól függően)
  • hársfavirág tea, kakukkfű tea
  • sóval, vagy illatos gyógynövényekkel töltött párnalap.

Ha az orrváladék színe, állaga, esetleg szaga megváltozik, akkor a felülfertőződés - a baktériumok betelepedése - miatt nyákos, gennyes lehet. Jellemzően sűrűbb, ragacsosabb, az korábbi átlátszó-vizes után. Ilyenkor háziorvosi, vagy fülészeti vizsgálat szükséges. Minél hosszabb ideje tart a nátha, annál nagyobb az esély a szövődmények kialakulására és annál hosszabb a gyógyulás ideje.

Februárban csökkennek a tartalékaink, immunrendszerünk kissé gyengül, zárt térben rendkívül gyakori a tüsszögés-köhögés a gyerek közösségekben.

Nagy kelepce: "Csak arra a fél órára hadd mehessen be az oviba a kisfiam, amíg felvonul a régen várt szuper jelmezben!!"  Ugyanez érvényes a Mikulás, karácsonyi és hasonló nagyobb ünnepségekre, fotózásokra is...

Ilyenkor érdemes szem előtt tartanunk, hogy általában lényegesen betegebben, hurutosabban kerül haza a kórokozók csereberélése után.

(Csaknem) teljesen gyógyultan érdemes ismét közösségbe engedni csemeténket, hogy ne kezdődjön elölről az egész betegség. Tudjuk, nehéz ezt megoldani a dolgozó szülőknek, de érdemes.

Hiszen ahogyan eleink mondták: január-február, és itt a nyár! 

Csak még egy kicsit figyeljünk egymásra és náthás gyerekeinkre.

dr. Balogh Zsuzsanna
házi gyermekorvos
FamiLián Családtámasz

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.
Nézzünk hóemberes filmeket!

Nézzünk hóemberes filmeket!

Tudtad, hogy január 18-án ünnepeltük a hóemberek világnapját? Ugyan igazi hó nem nagyon esett még idén, így elmaradt a hóemberépítés is, bekuckózni viszont ér. Remek választás olyan filmeket nézni, amelyek a hóemberekhez, a télhez és a téli csodákhoz kapcsolódnak.
Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

A gyermekkori ekcéma, más néven atópiás dermatitisz, az egyik leggyakoribb bőrbetegség, amely már csecsemőkorban megjelenhet. Bár nem fertőző, a viszkető, száraz és gyulladt bőr jelentős kellemetlenséget okozhat a gyermekeknek és szüleiknek egyaránt. Az ekcéma hátterében genetikai és környezeti tényezők állhatnak, de megfelelő ápolással és életmódbeli változtatásokkal jól kezelhető.
Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Véget ért a tanév első fele, és már a szülők is kézhez kapták gyermekeik félévi értesítőjét az elért osztályzatokról. De mit tehetsz szülőként, ha a jegyek nem felelnek meg az elvárásaidnak? Hogyan támogathatod gyermekedet abban, hogy önbizalma és tanulási kedve kitartson a tanév hátralévő részében?
Ugrás az oldal tetejére